Türkçe | English 

           

Germen Güvenlik Sistemleri Konut, Ofis, Fabrika ve Kamu Alanları dahil olmak üzere pek çok alanda kullanılmaktadır.

  • -Apartma ve villa tipi tüm konut tiplerinde 
  • -Hırsız Alarm Sistemleri,
  • -Uzaktan İzleme, Kapı Görüntüleme,
  • -Yangın Alarm,
  • -Akıllı Ev Sistemleri

gibi uygulamalarımız bulunurken, Ofis ve Fabrika gibi işletmelerde, Hastane, Okul gibi kamusal alanlarda yukarıda belirtilen güvenlik sistemlerinin yanı sıra iş yeri kontrol ve güvenliğini sağlamaya yönelik

  • -İç ve Dış Mekan Kamera İzleme,
  • -Görüntü Kayıt,
  • -Kartlı veya Biometrik Geçiş Sistemleri,
  • -Işın ve Elektronik Bariyer Sistemleri

gibi profesyonel kurulumlar da yapmaktadır.

Alarm, Kontrol ve Güvenlik sistemleri aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir:

Hırsız Alarm Sistemleri

Yaşadığımız çağda sosyal ve ekonomik nedenlerden dolayı genel suç oranlarındaki artışa paralel olarak hırsızlık olaylarında da artış görülmektedir. Alınan çelik kapı, demir parmaklık… gibi fiziksel önlemler de kolaylıkla aşılabilir olmuştur. Elektronik Güvenlik Sistemleri yaşam alanını kısıtlamadan her yere tesis edilebilen ve en etkin yöntem olması sebebiyle giderek daha yaygın olarak kullanılmaktadır.
 
Hırsız Alarm Sistemlerini Kablolu ve Kablosuz olarak ikiye ayrılır. Teknik olarak bu iki sistemin arasında fark yoktur; yalnızca estetik açıdan genellikle konutlarda kablosuz alarm sistemleri tercih edilmektedir.
 
Sistemin kurulu olduğu ortamdan ayrılırken şifre tuş paneline girilir ve Hırsız İhbar Sistemi aktif hale geçer. Ayrıldığımız ortama tekrar döndüğümüzde şifremizi yine tuş paneline girdiğimizde sistem pasif duruma geçecektir. Alarm kuruluyken PIR, Infrared Bariyer gibi algılayıcılar bir hareket algıladıklarında bu bilgiyi panele gönderirler. Panel sesli sireni harekete geçirir. Bu arada haberleşme ünitesi tarafından sisteme kayıtlı telefon numaraları aranarak tehlike durumu ilgili kişilere bildirilir. Eğer sistem haberalma merkezine bağlı ise durum Alarm Haberalma Merkezine de bildirilir ve haberalma merkezi polis, itfaiye gibi gerekli yerleri arar.
Alarm sistemi sabotaj girişimlerine karşı korumalıdır.
 
Evcil hayvan besleniyorsa dedektör seçiminde dikkatli olunmalıdır.
 
                    

 

CCD Kamera Sistemleri

Görüntü sistemlerinin kurulumunda kullanılan CCD güvenlik kameraları uzun süreli enerji ile çalışmaya ve az ışık altında kullanıma elverişli kameralardır. Fotoğraf makinesi, cep telefonu gibi cihazlarda kullanılan kamera tipi olan CMOS kameralar ise ışık miktarının iyi olduğu ortamlarda iyi görüntü verir fakat düşük ışıklı ortamlarda ve uzun süreli çalışma durumunda ısındığından görüntü kalitesi oldukça düşük seviyededir.

CCD kameralar özel muhafazalarla uzun yıllar görüntü kalitesi değişmeden, sorunsuz bir şekilde rahatlıkla kullanılabilirken özel uygulamalar getirilerek kişisel çözümler sunabilmektedir.

Renkli ve siyah-beyaz seçenekleri olan CCD kameralarda renkli kameralar izlenen alanı gerçek göz görüşünde izlediğinden gelişmiş güvenlik şartlarında teşhis ve tanımlama gerekliliklerinde avantaj sağlamaktadır. Renkliye göre ekonomik açıdan daha avantajlı olan siyah-beyaz kameralar küçük işletmelerde daha çok tercih edilmektedir.

Kayıt Cihazları

Güvenlik kameralarının izleme fonksiyonun yanında alınan görüntüleri güvenlik ve kontrol amacıyla kaydeden video kaydedicileri de bulunmaktadır. Monitör, quad ve multiplexer ile kayıt sistemi tamamlanmış olur.

Görüntüler kamera ile alınır, görüntü video sinyaline çevrilerek direk veya endirek olarak monitöre aktarılır. Quad ile ekranı dörde bölerek aynı anda dört kamerayı eş zamanlı izleme imkanı bulunmaktadır. Kamera sayısının çok fazla olduğu durumlarda Multiplexer kullanılır. görüntüleri dörderli olarak gösterebildiği gibi görüntülerin sıralı bir şekilde manuel ya da otomatik olarak gösterilmesini sağlar. Multiplexerlar fazla sayıdaki kamera görüntülerinin standart yada zaman atlamalı video kaydedicilerde kayıt altına almak ve istenilen sayıda ve kombinasyondaki görüntülerin ekrana manuel ya da otomatik olarak aktarılmasında kullanılır.

Kaydedilen görüntüler sonradan izlenebileceği gibi aynı zamanda dünyanın her yerinden izlenen mekana bağlanıp canlı olarak seyredilebilir. LAN, WAN veya Internet yoluyla ana bilgisayara veya DMR cihazına bağlanarak görüntü transfer edilebilir, kayıt yapılabilir veya önceden kaydedilmiş arşiv dosyaları başka bilgisayara  aktarılabilir.

Ev ve okullarda bebek ve çocuk bakım güvenliği, iş yerlerinde personel performansı, müşteri ilişkileri, müşteri- satış yoğunluğu, hırsızlık, soygun… gibi çeşitli durumlar kaydedilerek geri dönüşü mümkün olmayacak kayıp ve ziyanlar önlenebilir.

Kamera seçimi yapılırken dahili ve harici kullanım göz önünde bulundurulmalıdır.

Yangın Alarm Sistemleri

Konut, okul, hastane gibi kamusal alan, iş yerleri, hammadde ve mamul depoları gibi hemen her mekanda can ve mal güvenliğini yangına karşı erken uyarı sağlayarak koruyan sistemlerdir. Çeşitli özelliklerde dedektörlerden oluşan sistemler aynı zamanda başka birkaç sisteme entegre olarak çalışabilir. Alarm anında havalandırmayı açabilir, alarm sistemini devreye alarak gerekli yerleri telefonla arayabilir, yangın söndürme sistemlerini devreye sokabilir .

Yangın ve duman alarm sistemleri kullanım alanlarına göre çeşitlilik göstermektedir. Örneğin toz, duman bulunmayan okul, hastane, ofis, otel gibi genel mahallerde Optik Duman Dedektörü veya İyonizasyon Duman Dedektörü uygun olurken ısı düzeyinin genelde yüksek olduğu restoran, mutfak, kalorifer dairesi, çamaşırhane gibi alanlarda Isı Dedektörü, depo, spor , fabrika gibi büyük ve yüksek tavanlı yerlerde Işın Dedektörü kullanmak uygun olacaktır.

Gaz Dedektörü 

Belli bir oranda yayılmış gazların yoğunluğunu algılar, gaz kaçağı, gaz sızıntısı gibi durumlarda sistemi haberdar eder. Alarm sistemi kurulu iken gerekli yerleri telefonla haberdar ederken alarm sistemi kurulu olmadığı zamanlarda dahi aktif durumdadır.

Access Kontrol ve Kartlı Geçiiş Sistemleri

Fabrikalarda, ofislerde, iş merkezlerinde, hem personelin giriş çıkış  saatlerini kontrol etmek ve ücretlendirmek, hem de geçişleri yetkilendirerek kontrol etmek için kartlı geçiş kontrol sistemleri uygulanır. Fabrika, kampüs veya iş merkezi girişlerinde turnikeler ile kullanılan bu sistem, normal kapılarda ise duvar üstü uygulama ile kurulmaktadır.

Personelin işe giriş ve çıkış saatleri görülebilmekte ve yetkilendirme sayesinde yetki olmayan yerlere eleman girişleri engellenebilmektedir. Ziyaretçi kartı uygulamasına da olanak veren bu sistem personel ve ziyaretçi bazında raporlamalara imkan vermektedir.

Biometrik Geçiş Kontrol Sistemleri 

Biometrik Sistemler kullanıcının fiziksel özelliklerini tanıyarak kimlik saptamak üzere geliştirilmiş bilgisayar kontrollü bir sistemdir. Kart, şifre veya pin numarası kullanan diğer tanıma yöntemlerine oranla çok daha güvenilir oldukları için tercih edilmektedir.

Kullanıcı kişinin kendi yerine kartını veya şifresini başka kişilere kullandırtma ihtimalini ortadan kaldırmakta, bizzat kullanıcının saptama yerinde bulunma zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca şifre unutma, kartın kaybedilmesi gibi olasılıkları da ortadan kaldırdığı için yüksek güvenlikli ve kullanışlı bir sistemdir.

Bilgisayara kaydedilen Parmak İzi, Göz Retinası, Damar Tanıma ve Yüz Tanıma Sistem verileri, kayıtların eşleştirilmesi yöntemi ile çalışmaktadır. Fabrika gibi çok eleman sayısına sahip yerler yerine eleman sayısı az fakat çok yüksek güvenlik gerektiren alanlarda kullanılması daha uygundur.

Elektronik Bariyer / Işın Bariyer

Mikrodalga bariyerinin çalışması oldukça basit bir temele dayanır.Bu tip cihazlar yüksek frekanslı bir elektromanyetik sinyalin alıcı ve verici ünite arasında gönderilmesiyle oluşur. Böylece görülmez bir koruyucu kalkan oluşturulmuş olacaktır. Elektromanyetik sinyalde bir değişiklik olduğunda sistem bunu analiz eder ve sonuca göre alarm sinyali verebilir.

GERMEN ELEKTRONIK SAN. VE TIC. LTD. STI© 2010 verigoo